Zagrożenie dla prywatności – techniki podsłuchiwania głosu na odległość

Autor: Patryk Siewert pod red. Marcina Soczko — w kategorii Komunikaty IOD-y — 20 kwietnia 2021

20

kwi
2021

Może ciężko w to uwierzyć, ale do szpiegowania rozmów innych osób mogą zostać wykorzystane żarówki używane w miejscu, w którym pracujemy lub żyjemy.

Badacze cyberbezpieczeństwa z Uniwersytetu z Negev oraz z Instytutu nauki Weizmann’a  jakiś czas temu rozpoznali oraz zademonstrowali metodę podsłuchu opartą na optycznym rejestrowaniu fal dźwiękowych.

Udowodniono, iż za pośrednictwem optycznego sensora skierowanego na zapaloną żarówkę, zawieszoną w biurze oddalonym o 25 m, możliwe jest odtworzenie pełnego dźwięku odbywających się tam rozmów (i nie tylko). Atak jest możliwy do przeprowadzenia tylko wtedy, gdy żarówka będzie widoczna przez okno podsłuchiwanego pomieszczenia, gdyż sensor wychwytuje drgania żarówki powodowane rozchodzącymi się w pokoju dźwiękami.  

Czy to oznacza, że już niedługo standard bezpieczeństwa informacji ISO 27001 będzie zabraniał organizacjom korzystania z żarówek w pomieszczeniach, w których znajdują się okna? Być może… czas pokaże…

Pomimo tego, iż opisywana metoda podsłuchu jest stosunkowo nowa, warto mieć na uwadze to zagrożenie. W szczególności w przypadku prowadzenia rozmów dotyczących bardzo poufnych spraw. Pamiętajmy też, iż cyberprzestępcy zawsze są i będą o kilka kroków przed osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo informacji. Może więc już testują jeszcze bardziej zaawansowane techniki ataku.

Więcej informacji o przeprowadzonym badaniu znajdziesz tutaj 

Dołącz do dyskusji

Podanie adresu e-mail jest związane z moderacją treści komentarza, w szczególności z ewentualnym kontaktem z Użytkownikiem, w celu uzgodnienia ostatecznej treści, co stanowi prawnie uzasadniony interes administratora. Po opublikowaniu komentarza widoczna jest jedynie jego treść i data publikacji oraz imię autora, reszta danych jest niezwłocznie usuwana. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.