Szkodliwe oprogramowanie – jak rozpoznać czy system jest zainfekowany?

Autor: Patryk Siewert pod red. Marcina Soczko — w kategorii Komunikaty IOD-y — 11 kwietnia 2021

11

kwi
2021

Lista objawów zainfekowania szkodliwym oprogramowaniem typu Malware

Zgodnie z krajobrazem zagrożeń cybernetycznych Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) szkodliwe oprogramowanie stanowi obecnie największe zagrożenie cybernetyczne. Jeżeli doświadczyłeś którekolwiek z poniższych symptomów lub z innego powodu podejrzewasz, że Twoje urządzenie zostało zainfekowane złośliwym oprogramowaniem (malwarem) rozpocznij skanowanie oprogramowaniem antywirusowym oraz w razie potrzeby zasięgnij pomocy u specjalistów IT.

  1. NIESPODZIEWANE AWARIE

Regularne lub sporadyczne awarie systemu operacyjnego to poważny symptom świadczący, że dzieje się coś złego, np. może być on zainfekowany malwarem.    

  1. WOLNIEJSZA PRACA SYSTEMU

Jeżeli Twój system działa wolno pomimo braku uruchomionych aplikacji wykorzystujących duże ilości zasobów urządzenia (np. Procesora CPU, pamięci RAM), może to świadczyć o zainfekowaniu szkodliwym oprogramowaniem.

  1. NADMIERNA AKTYWNOŚĆ TWARDEGO DYSKU

Znakiem ostrzegawczym sugerującym zarażenie szkodliwym oprogramowaniem jest wysoka aktywność dysku twardego. Jeżeli dostrzeżesz głośną pracę dysku Twojego urządzenia nawet wtedy kiedy z niego nie korzystasz, należy to sprawdzić.

  1. KOMUNIKATY O BŁĘDACH

To kolejny objaw, któremu należy przyjrzeć się bliżej. Jeżeli przy uruchamianiu się systemu lub w trakcie korzystania z niego otrzymujesz nietypowe komunikaty o błędach, np. ostrzegające o utracie dostępu do dysku albo informujące o braku możliwości uruchomienia programu lub konkretnego pliku, jest to również zły znak.

  1. PODEJRZANE DZIAŁANIE OPROGRAMOWANIA

Niespodziewane uruchamianie lub zamykanie się aplikacji, otrzymywanie powiadomień o próbie uzyskania dostępu do Internetu przez oprogramowanie bez wydania takiego polecenia przez użytkownika, pojawiające się pliki lub skróty do plików świadczyć mogą o działaniu oprogramowania typu malware.

  1. BLIŻEJ NIEOKREŚLONA AKTYWNOŚĆ SIECIOWA

Jeżeli Twój router ciągle daje znać o wysokim poziomie aktywności sieciowej (np. poprzez migotanie diody) w czasie, gdy nie uzyskujesz dostępu do dużej ilości danych znajdujących się w sieci, może je wysyłać z Twojego komputera szkodliwe oprogramowanie.

  1. BŁĘDY W KORESPONDENCJI E-MAIL

Jeżeli zdarza się, że Twoje maile nie docierają do wybranego adresata lub koledzy z pracy informują o otrzymywaniu od Ciebie dziwnych wiadomości e-mail, jest to istotny objaw zainfekowania komputera malwarem.

  1. UCIĄŻLIWE REKLAMY

Jeżeli w trakcie korzystania z komputera, zwłaszcza podczas serfowania w Internecie, wyświetlają Ci się losowo i często reklamy w nowych oknach, to znak, że Twój system padł ofiarą szkodliwego oprogramowania typu malware.


Warto przypomnieć sobie, jak może dojść do infekcji malwarem, aby ich unikać – zachęcamy do lektury Komunikatu IOD

Dołącz do dyskusji

Podanie adresu e-mail jest związane z moderacją treści komentarza, w szczególności z ewentualnym kontaktem z Użytkownikiem, w celu uzgodnienia ostatecznej treści, co stanowi prawnie uzasadniony interes administratora. Po opublikowaniu komentarza widoczna jest jedynie jego treść i data publikacji oraz imię autora, reszta danych jest niezwłocznie usuwana. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.


pięć × jeden =