Bądź bezpieczny w Internecie

Autor: Marcin Soczko — w kategorii Blog — 10 września 2014

10

wrz
2014

Około dwie trzecie osób korzystających z urządzeń mobilnych, łączy się za ich pośrednictwem z Internetem, ale tylko jedna trzecia z nich stosuje przy tym jakiekolwiek zabezpieczenia. Skutkiem działania szkodliwego oprogramowania może być kradzież danych osobowych, innych poufnych informacji, czy nawet pieniędzy z konta bankowego.

Zagrożenie w Internecie jest wszechobecne i ciągle rośnie. Współczesne wirusy i inne złośliwe aplikacje nie są już eksperymentami nastoletnich miłośników informatyki, ale misternie przygotowywanymi tworami przestępców. Współcześni crackerzy pozyskując i łącząc informacje zapisane na smartfonie czy tablecie oraz dostępne w Internecie, a w szczególności na portalach społecznościowych, są wstanie, w wyrafinowany sposób, wykorzystać je przeciwko ich, często zupełnie nieświadomym, właścicielom. Na szczególną uwagę zasługuje mechanizm „logowania przez Facebook’a” stosowany w wielu różnych aplikacjach, co w zestawieniu z informacjami o kradzieży danych dostępowych do tego serwisu społecznościowego (np. w 2012 r. w Izraelu PokerAgent wykradł 16 tys. rekordów), pokazuje skalę zagrożenia.

Badania firm sprzedających oprogramowanie antywirusowe i inne zabezpieczenia sieciowe, takich jak Kaspersky Lab czy Check Point, wskazują na ciągły i gwałtowny wzrost liczby odmian i stosowanych technologii w zakresie szkodliwego oprogramowania mobilnego, przy czym dotyczy to szczególnie urządzeń z systemem Android (49 proc. zagrożeń), którego użytkownicy do niedawna mogli się czuć całkiem bezpieczni. Szczególnym rodzajem zagrożenia jest często wykorzystywana metoda podszywania się pod popularne aplikacje (np. Angry Birds) lub strony banków. W pierwszym przypadku możemy zainstalować na swoim telefonie lub tablecie zamiast gry – konia trojańskiego, a w drugim ujawnić swoje dane uwierzytelniające do konta w banku.

Rozwiązaniem, które sprawi, że nie tylko poczujemy się bezpieczniej, ale znacząco to bezpieczeństwo zwiększymy, jest instalacja odpowiedniego oprogramowania zabezpieczającego. Współczesne programy antywirusowe zapewniają znacznie większą ochronę, niż mogłoby to wynikać tylko z nazwy tej kategorii oprogramowania. Najczęściej jest to także ochrona przed oprogramowaniem szpiegującym, próbami wyłudzenia lub kradzieży danych, spamem, włamaniem do naszego urządzenia lub też utratą danych. Programy czy też pakiety oprogramowania dostępne na rynku, oczywiście, różnią się zakresem dostępnych funkcji, a ich wybór będzie zależał od potrzeb użytkownika. Jednakże nie zawsze nabycie odpowiedniej aplikacji musi się wiązać z jakimkolwiek wydatkiem, gdyż istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych programów chroniących komputer równie skutecznie. Nie rzadko odpowiedni pakiet ochronny można otrzymać wraz z zakupem usługi dostępu do Internetu.

W gąszczu mniej lub bardziej znanych producentów oprogramowania antywirusowego przewodnikiem mogą być specjalistyczne, przygotowane przez ekspertów, rankingi oprogramowania, dostępne na takich witrynach jak AV-Comparatives.org, AV-Test.org, Virus Bulletin. Jest w nich uwzględniana nie tylko skuteczność działania i czas reakcji producenta na nowe zagrożenia, ale także wpływ oprogramowania na prędkość pracy urządzenia. Mając na uwadze, że czołówka najmocniejszych marek prezentuje równy poziom i walka między nimi rozgrywana jest o detale, kierując się testami, należy sprawdzić, którzy producenci wypadają lepiej w dłuższym okresie.

Dołącz do dyskusji

Podanie adresu e-mail jest związane z moderacją treści komentarza, w szczególności z ewentualnym kontaktem z Użytkownikiem, w celu uzgodnienia ostatecznej treści, co stanowi prawnie uzasadniony interes administratora. Po opublikowaniu komentarza widoczna jest jedynie jego treść i data publikacji oraz imię autora, reszta danych jest niezwłocznie usuwana. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.


17 − dwanaście =