Oszustwa “na parkowanie”

Autor: Malgorzata Cwynar pod red. Marcina Soczko — w kategorii Komunikaty IOD-y — 22 czerwca 2024

22

cze
2024

Właśnie rozpoczęły się wakacje. Wiele osób zdecyduje się spędzić wakacje podróżując samochodem. Płatne strefy parkowania to już standard w większych miastach, a coraz częściej można je spotkać również w mniejszych miejscowościach, atrakcyjnych turystycznie. Obowiązek zapłaty za pozostawienie samochodu obowiązuje nie tylko w centrum miast, ale również na sklepowych parkingach. Fakt ten postanowili wykorzystać przestępcy, którzy oszukują swoje ofiary na poniżej opisane sposoby.

FAŁSZYWE KODY QR NA PARKOMETRACH

Pierwszą metodą oszustw jest umieszczanie przez cyberprzestępców na parkometrach kodów QR. Mają one rzekomo prowadzić do strony umożliwiającej uiszczenie opłaty za postój. Ofiara po zeskanowaniu kodu QR przenoszona jest na stronę internetową, na której musi podać dane karty płatniczej. Po ich wpisaniu informacje te trafiają w ręce cyberprzestępców, którzy mogą zadysponować środkami pieniężnymi ofiary w wysokości przewidzianej limitami ustawionymi na karcie. Oszustwo tego typu miało miejsce m.in. w Krakowie, który jest bardzo często odwiedzany przez turystów.

SPREPAROWANE APLIKACJE PARKINGOWE

Na rynku funkcjonuje wiele oficjalnych aplikacji umożliwiających zakup biletów parkingowych. Należą do nich m.in. Skycash, AnyPark.pl, moBiLET, mPay oraz ePARK. Również niektóre aplikacja bankowe umożliwiają uiszczenie opłaty za parkowanie (np. aplikacja mobilna mBanku lub IKO od PKO Bank Polski).

Cyberprzestępcy pozycjonują (wykupując reklamy) w wyszukiwarkach internetowych fałszywe aplikacje parkingowe, które łudząco przypominają te prawdziwe. Po zainstalowaniu, a następnie wpisaniu danych (w tym umożlwiających zalogowanie do bankowości elektronicznej) trafiają one w ręce cyberprzestępców. Dlatego warto pamiętać o tym, aby aplikacje pobierać z oficjalnych sklepów (takich jak Google Play czy App Store). Oczywiście w nich też mogą pojawić się podrobione programy, natomiast zazwyczaj są one w miarę szybko namierzane i usuwane przez operatorów. Warto też zwracać uwagę na liczbę pobrań i wybierać spośród podobnych aplikacji te, które mają ich więcej.

FAŁSZYWI PRACOWNICY PARKINGÓW

Oszustwa dotyczące parkowania odbywają się również bez użycia urządzeń elektronicznych. Przykładem może być podszycie się przez oszusta pod pracownika parkingu. Ofiara zostaje pokierowana na parking, a „przebieraniec” pobiera od niej opłatę za pozostawienie samochodu. Gdy kierowca powraca do pojazdu odkrywa, że czeka na niego wezwanie do uiszczenia faktycznej opłaty za parkowanie.

„MANDATY” ZA NIEPRAWIDŁOWE PARKOWANIE

Oszuści potrafią doskonale zmanipulować swoje ofiary. Wiedzą, że ludzie pod wpływem stresu często podejmują pochopne i nieprzemyślane decyzje. Niewątpliwie stresu może przysporzyć znalezienie za wycieraczką samochodu mandatu za nieprawidłowe parkowanie…

W Warszawie również oszuści pozostawiali za wycieraczkami samochodów „mandaty” za nieprawidłowe parkowanie. Były one łudząco podobne do tych, które nakłada Straż Miejska. Oczywiście rachunek bankowy, którego numer wskazano na „mandacie” należy do przestępców.

Znany jest również inny, podobny wariant ataku. Przestępcy zamiast numeru rachunku bankowego umieszczają na „mandacie” kod QR. Prowadzi on do strony internetowej, na której ofiara jest informowana o wysokości rzekomo nałożonej kary. Jeżeli kierowca opłaci ją w ciągu doby kwota ta będzie mniejsza o połowę. Skuszona obniżeniem mandatu ofiara może w prosty sposób go opłacić logując się rzekomo do swojej bankowości elektronicznej, a w rzeczywistości na spreparowanej stronie banku. Po wpisaniu danych logowania trafiają one w ręce cyberprzestępców.

WEZWANIA DO ZAPŁATY

W bardzo podobny sposób przestępcy podszywają się również pod administratorów parkingów. Za wycieraczkami samochodów ofiar pozostawiają wezwania do zapłaty za parkowanie, które można opłacić za pośrednictwem spreparowanych stron internetowych lub usług umożliwiających dokonanie szybkich płatności, takich jak np. PayPal.

JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ

Pośpiech nigdy nie jest sprzymierzeńcem w podejmowaniu dobrych decyzji. Dlatego nawet dokonując codziennych czynności takich jak zakup biletu parkingowego trzeba zachować spokój i zdrowy rozsądek. Należy pamiętać, że opłatę parkingową bardzo często można uiścić np. za pomocą parkometru. Są one zwykle wyposażone również w terminale płatnicze, więc płatność może być bezgotówkowa. Płacąc bezpośrednio u pracownika parkingu warto poprosić go o okazanie legitymacji lub innego dokumentu, za pomocą którego można zweryfikować jego uprawnienia.

Należy unikać płatności za pośrednictwem kodów QR, które coraz częściej wykorzystywane są przez cyberprzestępców. Dokonując płatności przez aplikacje mobilne warto korzystać z tych najbardziej znanych, które można pobrać z oficjalnych sklepów. Natomiast przed spreparowanymi stronami uchronić może korzystanie z menadżera haseł, który był tematem Komunikatu IOD-y. Jeżeli w narzędziu tym są przechowywane dane do konkretnej witryny, to automatyczne uzupełnienie danych nie zadziała na podrobionej stronie internetowej.

Dołącz do dyskusji

Podanie adresu e-mail jest związane z moderacją treści komentarza, w szczególności z ewentualnym kontaktem z Użytkownikiem, w celu uzgodnienia ostatecznej treści, co stanowi prawnie uzasadniony interes administratora. Po opublikowaniu komentarza widoczna jest jedynie jego treść i data publikacji oraz imię autora, reszta danych jest niezwłocznie usuwana. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.