Fałszywe oferty pracy

Autor: Malgorzata Cwynar pod red. Marcina Soczko — w kategorii Komunikaty IOD-y — 26 kwietnia 2022

26

kwi
2022

Kto z nas nie marzy o łatwych i szybkich zarobkach, w dodatku bez wychodzenia z domu. Cyberprzestępcy perspektywę łatwej i dobrze płatnej, a często dodatkowej, pracy wykorzystują w celu pozyskania nowych ofiar. Na portalach ogłoszeniowych (np. OLX) pojawia się coraz więcej ofert pracy, których autorami są oszuści. Oferują oni wysokie zarobki i pracę z domu. Celem oszustów jest pozyskanie danych osobowych ofiar, które zostaną wykorzystane do kradzieży pieniędzy z ich rachunków bankowych, zaciągnięcia kredytów przy użyciu ich tożsamości lub innych oszustw. Przestępcy nie poprzestają na zamieszczaniu ogłoszeń o pracy. Decydują się również na masowe rozsyłanie wiadomości z rzekomymi ofertami lub publikowanie postów na portalach społecznościowych, dzięki którym mogą dotrzeć do coraz większej liczby odbiorców.

WIADOMOŚCI iMESSAGE INFORMUJĄCE O REKRUTACJI

Wiele osób otrzymało wiadomości iMessage (komunikatora dostępnego w urządzeniach firmy Apple, zrzut ekranu poniżej) wysyłane zarówno z rosyjskich, jak i polskich domen. Wiadomość napisana jest zazwyczaj w języku polskim, ale niektórzy otrzymują ją w języku angielskim. W jej treści oszuści informują o rekrutacji kandydatów do pracy. Oferują zarobki w  wysokości nawet 2000 zł dziennie! Praca ma polegać na wykonywaniu prostych zadań, które mogą być wykonywane za pomocą telefonu w dowolnym miejscu i czasie. Rekrutacja odbywa się za pomocą komunikatora WhatsApp, do którego link zamieszczony jest w treści wiadomości.

Ofiara, która zdecyduje się nawiązać kontakt z autorem wiadomości proszona jest o stworzenie kont w różnych spreparowanych serwisach. W następnym kroku oszuści mogą dodatkowo namawiać ofiary do wzięcia udziału w  inwestycji, która w  rzeczywistości jest piramidą finansową.

Samo otrzymanie takiej wiadomości nie jest jeszcze powodem do obaw. Nie zawiera ona bowiem zwykle żadnych załączników, które mogłyby zainfekować urządzenie złośliwym oprogramowaniem. Najlepiej jednak zignorować taką wiadomość i usunąć ją.

falszywa oferta pracy

POSTY SPONSOROWANE ZAMIESZCZANE NA PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH.

Na portalach społecznościowych takich jak Facebook zamieszczanych jest wiele postów sponsorowanych, w których autorzy obiecują łatwy i szybki zarobek. Oszuści proponują pracę m.in. w  Amazonie lub eBay. Aby aplikować wystarczy wypełnić formularz, w którym podać należy numer telefonu. Następnie poprzez WhatsApp z potencjalną ofiarą kontaktuje się „konsultant”, który przekazuje szczegóły oferty. Na start oferuje on darmowy bon 20 zł na zakupy w tych serwisach oraz obietnicę wysokich zarobków w granicach 300 zł dziennie.

Konsultant namawia ofiarę do pobrania aplikacji (z nieoficjalnego źródła), która ma być rzekomo narzędziem pracy i do zarejestrowania w niej swojego konta. W rzeczywistości taka aplikacja umożliwia oszustom m.in. śledzenie aktywności użytkownika na telefonie, automatycznie inicjuje połączenia telefonicznie, a także zezwala na odczyt danych zapisanych w telefonie. Poza tym aplikacja zachęca do dalszego doładowywania konta, dzięki czemu użytkownik może rzekomo zyskiwać dodatkowe bonusy. Po zalogowaniu się na rzekome konto bankowe, pokrzywdzony może stracić wszystkie pieniądze.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!

Perspektywa łatwej i dobrze płatnej pracy bez wychodzenia z domu brzmi niezwykle obiecująco. Nie należy jednak wierzyć we wszystko, co zamieszczone jest w Internecie. Szukanie zarobków w  miejscu, gdzie niemożliwe jest zweryfikowanie potencjalnego pracodawcy jest niezwykle niebezpieczne. Osoby szukające pracy lub dodatkowego zajęcia muszą być bardzo ostrożne i z lekką nieufnością przeglądać oferty.

Odpowiadając na ofertę pracy należy zwrócić uwagę m.in. na następujące podejrzane aspekty:

  • Oczywiste błędy ortograficzne i stylistyczne pojawiające się w ofercie;

  • Oferty pisane „łamaną polszczyzną”;

  • Podejrzanie wysokie kwoty zarobków za stosunkowo lekką pracę;

  • Adres e-mail bez domeny firmowej;

  • Namawianie do stworzenia kont w różnych serwisach lub prośba o pobranie aplikacji z  nieoficjalnego źródła;

  • Brak rozmowy wstępnej i konieczności przesłania CV;

  • Prośba o podanie istotnych danych osobowych (np. numer konta, numer PESEL) już na początku rozmowy – dane te będą potrzebne dopiero po podpisaniu umowy o pracę;

  • Brak informacji na temat charakteru wykonywanej pracy;

  • Prośba o weryfikację numeru rachunku bankowego polegającą na wykonaniu przelewu pieniędzy z podstawionej, fałszywej witryny;

  • Brak informacji na temat pracodawcy.

Dołącz do dyskusji

Podanie adresu e-mail jest związane z moderacją treści komentarza, w szczególności z ewentualnym kontaktem z Użytkownikiem, w celu uzgodnienia ostatecznej treści, co stanowi prawnie uzasadniony interes administratora. Po opublikowaniu komentarza widoczna jest jedynie jego treść i data publikacji oraz imię autora, reszta danych jest niezwłocznie usuwana. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.


osiemnaście − 11 =