W obecnych czasach większość z nas nosi ze sobą jakieś urządzenia z dostępem do Internetu, np. smartphone, laptop, tablet, czy inne. Niestety jeszcze nie wszyscy użytkownicy urządzeń mobilnych dysponują mobilnym Internetem i wielu z nich zmuszonych jest korzystać z darmowego Wi-Fi, z tzw. publicznych Hot-spot’ów, by pozostać online i nie ponosić dodatkowych kosztów.
Jednakże korzystanie z publicznego Wi-Fi może być źródłem wielu zagrożeń dla bezpieczeństwa naszych urządzeń oraz danych przetwarzanych przy ich użyciu.
Wielu użytkowników urządzeń posiadających dostęp do Internetu nie jest świadoma z jakimi sieciami się łączą, jakimi danymi się dzielą oraz jakie ryzyka się z tym wiążą.
Czy aby na pewno wiesz z jaką siecią nawiązujesz połączenie?
Każdy może uruchomić usługę hotspot na swoim routerze i nazwać ją jak tylko zechce. Konfigurując hotspot i nadając mu nazwę popularnej firmy, np. Starbucks, może wabić innych użytkowników, którzy będą nawiązywali połączenia z myślą, że łączą się z Internetem oferowanym przez właściciela kawiarni. Co więcej, niektóre urządzenia będą automatycznie łączyły się z wcześniej poznaną siecią.
Które sieci Wi-Fi są bezpieczne?
Najbezpieczniej jest założyć, iż żadne publiczne Wi-Fi nie jest bezpieczne. W szczególności za potencjalnie niebezpieczne uważa się Wi-Fi udostępniane na lotniskach, z uwagi na dużą ilość osób podróżujących, które mogą nie mieć dostępu do swoich krajowych sieci komórkowych a pilnie potrzebują uzyskać dostęp do Internetu.
Konsekwencje łączenia się z konkretną siecią Wi-Fi
W sytuacji, gdy nawiązując połączenie z siecią Wi-Fi, jesteś pytany o akceptację regulaminu. UPEWNIJ SIĘ na jakie warunki dokładnie przystajesz. W przeciwnym wypadku możesz udostępniać więcej danych na swój temat, niż Ci się wydaje.
Jakie dane mogą utracić atrybut poufności?
Wszystkie dane przesyłane za pośrednictwem sieci Wi-Fi mogą być monitorowane i przechwytywane. Potencjalnie korzystając z publicznego Wi-Fi możesz dzielić się swoimi hasłami, wiadomościami e-mail oraz historią przeglądania Internetu.
W przypadku, gdy koniecznie musisz skorzystać z publicznego Wi-Fi, zastosuj się do poniższych wskazówek, a znacząco obniżysz ryzyko utraty poufności przesyłanych danych:
Korzystaj z połączeń VPN – nawet jeżeli cyberprzestępca przeprowadzi skuteczny atak Man in the middle (tj. stanie się pośrednikiem wszystkich przesyłanych danych w czasie sesji) to uzyska dostęp do danych silnie zaszyfrowanych. Większość hakerów lub przestępców nie będzie podejmowało prób deszyfrowania danych – jest to proces kosztowny i czasochłonny, a haker nie ma gwarancji, iż ostatecznie będzie się mu to opłacało.
Zwracaj uwagę w czasie przeglądania stron czy połączenie jest szyfrowane – w szczególności w przypadku witryn, do których logujesz się za pomocą loginu i hasła (np. serwisy usług płatności online, poczta, czy narzędzia online).
Wyłącz udostępnianie danych – w przypadku, gdy łączysz się do nowej, niezabezpieczonej sieci w panelu sterowania swojego systemu operacyjnego wyłącz udostępnianie danych.
Wyłącz Wi-Fi zawsze wtedy, gdy nie jest Ci do niczego potrzebne.
Gdy po raz pierwszy korzystasz z publicznego Wi-Fi, w ustawieniach tej sieci wyłącz automatyczne łączenie, co sprawi, że bez Twojej wiedzy urządzenie nie połączy się z tą siecią, gdy znajdziesz się w jej zasięgu.