Droższe ubezpieczenia dla kobiet

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił ujednolicić składki ubezpieczeń dla kobiet i mężczyzn. Po 20 grudnia znacznie wzrosną opłaty dla kobiet.

Nowe stawki są przewidziane dla ubezpieczeń na życie jak i ubezpieczeń samochodowych.
Każda świadoma kobieta właśnie teraz powinna zastanowić się nad zawarciem nowej umowy ubezpieczenia na życie jeżeli jeszcze takiej nie ma lub pomyśleć o poprawieniu obecnej sumy ubezpieczenia. Nawet kilkaset złotych mogą wynieść jej oszczędności w skali roku, które może przeznaczyć na inwestycję związaną z budowaniem własnej rezerwy finansowej czy też inne potrzeby.

Jak będzie to wyglądało w procentach?

Przykład ubezpieczenia na życie:
Kobieta w wieku 50 lat – po 20 grudnia wzrost składki w górę średnio o 150%
Kobieta w wieku 25 lat – po 20 grudnia składka w górę nawet o 255%

Przykład ubezpieczenia samochodowe
Tutaj panie zapłacą ok. 11% więcej niż dotąd.
Czym kierowały się do tej pory zakłady ubezpieczeń stosując różne stawki?
Odpowiedź jest prosta.
Jak pokazują statystyki panie żyją dłużej niż panowie, w związku z czym okres wnoszenia przez nich opłat jest dłuższy. Patrząc z kolei na ubezpieczenia samochodowe to procentowo kobiety powodują mniejszą liczbę szkód niż mężczyźni.
W środowisku ubezpieczeniowym i prawniczym zawrzało. Decyzja Europejskiego Trybunału Konstytucyjnego uderza w ogólne zasady jakie obowiązują w ubezpieczeniach.
Do tej pory ryzyko było wyliczane w oparciu o wszelkie istotne z punktu widzenia ubezpieczeniowego informacje. Dlatego zarzut jakiejkolwiek dyskryminacji panów jest odpierany. Ubezpieczyciele stosując do tej pory różne stawki troszczyli się o Klienta, uzależniając stawki ubezpieczeń od płci i możliwych zdarzeń losowych. Kalkulacja ryzyka powinna się przecież opierać o wszelkie istotne z punktu widzenia ubezpieczeniowego informacje.
Cóż, tak jednak nie będzie już wkrótce - zatem warto skorzystać z ostatniej szansy na tanie ubezpieczenie.

Brak komentarzy

Napisz komentarz